Pompy cieplne czy piece gazowe – co wybrać?

Znalezienie idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb domowników źródła ciepła może okazać się sporym wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć m.in.: techniczne możliwości wykonania przyłącza, koszty eksploatacyjne, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Obecnie, coraz większa liczba gospodarstw domowych oraz budynków o charakterze usługowym ogrzewana jest za pomocą ekologicznych rozwiązań, takich jak pompy ciepła czy zasilane gazem kotły kondensacyjne. Poznaj zalety oraz wady obu rozwiązań i zobacz, które z nich lepiej sprawdzi się w Twoim budynku.

Jak działa kocioł gazowy?

Kotły kondensacyjne na gaz to nowoczesne urządzenia grzewcze. Mogą służyć do zarówno do ogrzewania mieszkania, jak i do podgrzewania ciepłej wody. Piece gazowe od tradycyjnych kotłów na paliwa stałe różnią się budową oraz tym, że wykorzystują ciepło emitowane przez spaliny, dzięki czemu ich sprawność oraz wydajność są bardzo wysokie.

Zalety użytkowania pieców na gaz

Do podstawowych korzyści, jakie zapewnia wybór pieców gazowych, należą m.in.:

– bardzo szeroki wybór dostępnych modeli o różnych wymiarach, mocy oraz parametrach użytkowych,

– bezobsługowa eksploatacja – bez konieczności uzupełniania paliwa czy usuwania popiołu,

– czyste, bezpieczne i ekologiczne spalanie,

– brak konieczności posiadania kotłowni.

Piece gazowe – ograniczenia oraz wady

Niestety, piece gazowe to technologia, która posiada pewne istotne ograniczenia, powodujące, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Oprócz wysokiej ceny zakupu samego kotła grzewczego użytkownik uzależniony jest od cen gazu, które w ostatnich latach regularnie wzrastają. Wiele miejsc w Polsce nie ma również podłączenia do zbiorczej sieci gazowej. W takich przypadkach konieczna jest dodatkowa inwestycja w zbiornik na gaz, usytuowany na działce inwestora. Kotły gazowe wymagają również regularnych kontroli oraz przeglądów całej instalacji w celu zapewnienia ich bezpiecznego, efektywnego i bezawaryjnego działania.

Zasada działania pompy ciepła

Alternatywne rozwiązanie dla ogrzewania gazowego stanowią wydajne, ekologiczne pompy cieplne. Ta coraz popularniejsza w naszym kraju technologia pobiera ciepło z zewnątrz (zwykle z powietrza lub gruntu) i przekazuje je do pomieszczenia w celu jego ogrzania. W odróżnieniu od kotłów grzewczych pompy ciepła nie produkują energii, dzięki czemu proces ogrzewania nie wiąże się z powstawaniem i emitowaniem spalin do atmosfery. Mamy tu więc w pełni „czyste”, ekologiczne ogrzewanie, którego dodatkową zaletą jest całkowicie bezobsługowy charakter.

Ze względu na specyfikę pracy, pompa cieplna to urządzenie na szeroką skalę wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. Dzięki zaawansowanej konstrukcji można wykorzystać ją nie tylko do ogrzewania budynków zimą, ale również do ich chłodzenia w okresie letnim.

Jakie zalety mają pompy cieplne?

Do kluczowych czynników, przemawiających za wyborem pomp ciepła należą z pewnością:

– niskie koszty eksploatacyjne, brak konieczności zakupu paliwa,

– oszczędność miejsca w budynku – zasadnicza część całego systemu znajduje się na zewnątrz,

– ekologiczne, zeroemisyjne ogrzewanie,

– wielofunkcyjność: ogrzewanie i chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody,

– brak konieczności instalowania klimatyzacji,

– możliwość uzyskania dotacji w ramach programów wspierających zakup ekologicznych źródeł ciepła,

– cicha praca i zaawansowane możliwości sterowania,

– bardzo wydajna współpraca z systemami ogrzewania podłogowego.

Wady pomp ciepła

Podobnie jak piece gazowe, również pompy ciepła stanowią rozwiązanie, które nie jest wolne od ograniczeń. Do najważniejszych należą koszty instalacyjne oraz konieczność podłączenia do źródła energii elektrycznej. Jednak przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne, zasilanie pompy cieplnej może stać się praktycznie darmowe. Choć pompy cieplne najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym, za ich pomocą można również efektywnie ogrzewać dom z wykorzystaniem tradycyjnych grzejników.

Jaką pompę cieplną wybrać?

Bardzo istotny jest wybór pompy ciepła o odpowiednich parametrach. To podstawowy warunek uzyskania maksymalnej efektywności oraz wydajności pompy cieplnej. Pod uwagę należ wziąć nie tylko moc urządzenia, ale także koszty serwisu, dostępność części zamiennych oraz współczynnik poboru energii elektrycznej, potrzebnej do wyprodukowania określonej ilości ciepła. Wszystko to sprawia, że najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług jednej z renomowanych firm oferujących doradztwo, sprzedaż oraz montaż pomp ciepła.

Podsumowanie – piec gazowy czy pompa ciepła?

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety oraz wady obu rozwiązań, a także koszty ich zakupu oraz eksploatacji, pompy cieplne okazują się zdecydowanie korzystniejszym wyborem. Przede wszystkim, pozwalają w pełni uniezależnić się od rosnących cen gazu. Jednocześnie, urządzenie może być wykorzystywane na wiele sposobów: do ogrzewania domu, produkcji c.w.u., równocześnie zastępując klimatyzator. Na pompę ciepła znacznie łatwiej da się również uzyskać dofinansowanie, a możliwość podłączenia jej do instalacji fotowoltaicznej zagwarantuje jeszcze szybszy zwrot z inwestycji.

Najnowsze wpisy: