Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Odnawialne Źródła Energii mają bardzo pozytywny wpływ na wiele obszarów naszego życia. Przyczyniają się m.in. do obniżenia kosztów eksploatacji budynków oraz dbałości o środowisko. Dlatego też takie sektory, jak np. fotowoltaika, mogą ze strony państw czy różnego rodzaju organizacji liczyć na ulgi i benefity. Mamy tu na myśli m.in. możliwość rozliczania energii, wyprodukowanej przez panele słoneczne, na preferencyjnych warunkach. Wiele osób zastanawia się również, czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku, a jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić i ile można zyskać? Udzielamy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania.

Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywiście twierdząca. Fotowoltaikę od podatku mogą odliczyć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Osoby prywatne dokonują tego w ramach ulgi termomodernizacyjnej, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku.

Możliwość uwzględnienia w podatkach kosztów związanych z zakupem i montażem instalacji solarnej mają wszystkie osoby, które rozliczają się na skali podatkowej, podatku liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że muszą być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości (domu jednorodzinnego), na której realizowana jest inwestycja. Ponadto z rozliczenia fotowoltaiki skorzystają płatnicy podatku rolnego oraz czynni podatnicy VAT, którym instalacja słoneczna posłuży do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Gdy zbliża się termin złożenia deklaracji podatkowej za dany rok, bardzo często pojawiają się pytania o to, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku PIT-37 czy PIT-36 to formularze, przy pomocy których bardzo łatwo można załatwić taką formalność. Wystarczy po prostu zsumować wszystkie koszty związane z inwestycją w energię ze słońca i w załączniku PIT-0, dodawanym do wspomnianych deklaracji, wpisać je w odpowiednią rubrykę.

Należy przy tym pamiętać, by zgromadzić wszelkie rachunki oraz faktury, potwierdzające poniesione wydatki i przechowywać je przez okres minimum 5 lat na wypadek kontroli skarbowej. Odliczenie jest dokonywane za rok, w którym zostały poniesione wydatki na inwestycję w OZE – musi być ona zakończona przed upływem 3 lat od poniesienia pierwszych udokumentowanych kosztów.

Ile można odliczyć od podatku za fotowoltaikę?

Obok pytania o to, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku, najczęściej pada również pytanie o maksymalną kwotę takiego odliczenia. Należy podkreślić, że jest ona ograniczona do wysokości 53 000 zł. Suma ta obejmuje koszty nabycia materiałów budowlanych, komponentów instalacji oraz usług związanych z przeprowadzeniem termomodernizacji. Nie ma znaczenia liczba budynków, na których była realizowana inwestycja w OZE – wspomniany limit zawsze obowiązuje na jednego podatnika. Może zostać zwiększony, jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie.

Na koniec warto wyjaśnić, co dzieje się w sytuacji, w której kwota odliczenia podatku za fotowoltaikę przekracza dochód osoby, korzystającej z ulgi. W takim przypadku wydatki poniesione na inwestycję można odliczać w 6 kolejnych latach. Termin liczony jest od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze koszty. O wszelkie aspekty związane z rozliczaniem instalacji fotowoltaicznych, można zawsze zapytać doświadczone firmy, zajmujące się realizacją takich inwestycji. Pracują w nich specjaliści, którzy chętnie odpowiedzą na pytania, dotyczące podatków i ulg w OZE.

Najnowsze wpisy: