Jakie ogrzewanie przy wentylacji mechanicznej?

Jakie ogrzewanie przy wentylacji mechanicznej?

Na pewno już na etapie projektowania budynku zastanawiasz się nad tym, jaki system ogrzewania wybrać. W końcu zależy od niego nie tylko wygoda użytkowania domu czy komfort termiczny we wnętrzach, ale przede wszystkim wysokość kosztów eksploatacji. Bardzo często pada pytanie o to, jakie ogrzewanie przy wentylacji mechanicznej będzie najlepsze. Nie powinno to dziwić – rekuperacja w ostatnich latach zyskała na popularności. Przyglądamy się kilku rozwiązaniom, pomagając Ci w podjęciu decyzji.

Jak działa wentylacja mechaniczna w budynku?

Wentylacja mechaniczna to system, który służy do wymiany powietrza w budynku. Działa on na zasadzie przepompowywania powietrza z zewnątrz do wnętrza np. domu oraz usuwania „zużytego” powietrza na zewnątrz. Proces ten odbywa się za pomocą urządzeń, takich jak: rekuperatory, nawiewniki, wywietrzniki oraz wentylatory.

Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Nawiewniki służą do transportu świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń, a wywietrzniki do usuwania zużytego powietrza z budynku. Wentylator natomiast przepompowuje powietrze przez poszczególne elementy systemu.

Pytanie o to, jakie ogrzewanie przy wentylacji mechanicznej warto zastosować jest istotne, ponieważ wybrane rozwiązanie powinno maksymalizować korzyść, wynikającą z odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego. Dużą zaletą rekuperacji jest również fakt, że działanie takiego systemu można łatwo dostosowywać do potrzeb domowników, utrzymując dobrą jakość powietrza we wnętrzach przez cały rok.

Jakie ogrzewanie przy wentylacji mechanicznej wybrać?

Domy, które wykorzystują rekuperację, mają na ogół dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Możesz więc zdecydować się na źródło ogrzewania, które nie byłoby tak efektywne przy standardowej wentylacji grawitacyjnej. Dziś w takim przypadku najczęściej spotyka się jedno z dwóch rozwiązań: pompy ciepła lub folie grzewcze na podczerwień. Zwykle w takich budynkach montowana jest fotowoltaika, układa się ogrzewanie podłogowe, a wentylacja mechaniczna stanowi po prostu ekologiczne i energooszczędne uzupełnienie całego systemu.

Pompy ciepła to urządzenia, które przekształcają energię z jednego źródła (np. powietrza, gruntu lub wody) na energię cieplną, która jest następnie wykorzystywana do ogrzewania budynków. Działają na zasadzie odwracalnego procesu chłodzenia, czyli przyjmują ciepło z otoczenia i przekształcają je na ciepło potrzebne do ogrzewania. Pompa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym oraz rekuperacją zapewnia bardzo oszczędną eksploatację – w dobrze ocieplonym domu Twoje rachunki będą naprawdę niskie.

Wyjaśniając, jakie ogrzewanie przy wentylacji mechanicznej będzie najlepsze, warto wspomnieć również o alternatywie lub uzupełnieniu pompy ciepła – foliach grzewczych na podczerwień. Można je układać na posadzkach, ścianach lub sufitach. W połączeniu z rekuperacją i instalacją fotowoltaiczną również będą stanowić oszczędne źródło ciepła, które sposób równomierny rozprowadza temperaturę we wnętrzu domu.

Ogrzewanie podłogowe a wentylacja mechaniczna – czy to dobre rozwiązanie?

Można wymienić przynajmniej kilka powodów, dla których warto łączyć rekuperację z popularną „podłogówką”. Rozwiązanie to pozwala przede wszystkim utrzymać bardzo równomierny rozkład ciepła we wszystkich pomieszczeniach. Ponadto ogrzewanie podłogowe jest przyjazne alergikom, a wentylacja mechaniczna dodatkowo oczyszcza powietrze – takie połączenie zapewnia niezwykle zdrowe warunki do życia.

Na koniec warto wspomnieć o korzyściach ekonomicznych. Korzystając z takiego systemu, możesz utrzymywać optymalną temperaturę we wnętrzu domu niższym kosztem. Nawet, jeśli na początku wentylacja mechaniczna i ogrzewanie podłogowe wymaga większych nakładów finansowych na zakup oraz montaż instalacji, w dłuższej perspektywie na pewno docenisz tę inwestycję.

Najnowsze wpisy: