Systemy pasywne

Pompy ciepła – Wrocław

Pompy ciepła FoxAIR

Pompa ciepła typu monoblock – niezawodne rozwiązanie

Maksymalne wykorzystanie energi

Pompa ciepła ogrzewa Twoją wodę użytkową oraz stanowi idealny zamiennik kotłowni. Świetnie współgra z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikami. Jest bezobsługowa i bezawaryjna. Współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Oferowane przez nas pompy ciepła posiadają bardzo wysoki współczynnik COP. Prawidłowe dobranie mocy i systemu jest podstawą.

Rozmaite korzyści

Pompy ciepła to idealna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania. Bezemisyjne, ciche, bezobsługowe i nowoczesne. W przypadku pomp typu monoblock nie jest wymagane coroczne “dobijanie” układu czynnikiem chłodniczym. Najlepsze rozwiązanie na jakie możesz sobie pozwolić. Komfort i jeszcze raz komfort. Bądź nowoczesny i zacznij oszczędzać na ogrzewaniu. To proste. 

Bogata oferta

W naszej ofercie znajdą Państwo pompy ciepła typu monoblock oraz split docenionych producentów, oparte o najlepsze komponenty. Oferta oraz system mogą być dostosowane do każdego portfela. 

Pompy ciepła + fotowoltaika

Taki zestaw uczyni Twój dom bezkosztowym. Pompa ciepła wykorzysta energię wytworzoną przez fotowoltaikę do podgrzania wody użytkowej oraz tej w grzejnikach lub podłogówce. Nadmiar wytworzonego prądu zasili potrzeby Twojego sprzętu RTV/AGD oraz oświetlenia domu.

Pompy ciepła typu MONOBLOCK – woda- powietrze idealne rozwiązanie dla Twojego domu !

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?

7

Pompa ciepła to powietrze woda działa w oparciu o powietrze atmosferyczne. Sprężanie, parowanie, skraplanie i rozprężanie. To podstawowe procesy zachodzące w pompie monoblock lub split. Pompy ciepła pozyskują energię z powietrza lub gruntu. To bezkompromisowe rozwiązanie, które wspiera proces ogrzewania w domach energooszczędnych oraz domach pasywnych. 

Charakterystyczna budowa pompy – przemiany fizyczne w pompie zachodzą na skutek zasilania energią elektryczną, nie mniej jednak stosunek jej zużycia jest nawet do 5 razy mniejszy niż w przypadku zwykłego ogrzewania elektrycznego. 

Korzyści
z pompy ciepła

7

Mówiąc o pompie ciepła mamy do czynienia z najbardziej efektywnym sposobem ogrzewania domu, biura lub dużych hal. Poza możliwością ogrzewania, urządzenie może służyć do chłodzenia domu w ciepłe dni oraz podgrzewania wody użytkowej. Korzyści jest bardzo dużo. W przypadku zastosowania pompy ciepła z szafą hydrauliczną IzziFast mamy całą kotłownię ukrytą w jednym urządzeniu.

Bardzo niskie koszty użytkowania pomp ciepła są największym plusem tego systemu. Pompy oferowane przez nas mają bardzo wysoki COP.

Brak konieczności zaopatrywania się w kotłownie do przechowywania materiału opałowego.

Stosunkowo szybki zwrot inwestycji, który może trwać 4-6 lat w połączeniu z fotowoltaiką. 

Wysokie bezpieczeństwo systemów stosowanych przez producentów pomp ciepła, jak FoxAIR 

Profesjonalny montaż pomp gwarantuje natomiast bezobsługową i długą pracę urządzenia.

Prosta obsługa systemów za pomocą sterowania przez aplikację w telefonie lub sterownik umieszczony w szafie hydraulicznej IzziFast.

Ekologiczny, przyjazny środowisku sposób na ogrzewanie domostwa, który nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji;

Brak konieczności budowania komina, który pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, a także likwiduje konieczność budowy kotłowni.

Montaż 
pompy ciepła

7

Jak wykonać Montaż pompy ciepła powinien być precyzyjnie zaplanowany, aby ta mogła dobrze funkcjonować. Zazwyczaj wykonywany on jest przez profesjonalnego, wyspecjalizowanego instalatora. Dobrze jest zdecydować i zaplanować taki montaż jeszcze przed wybudowaniem domu, kiedy możliwe jest połączenie prac ziemnych pod fundamenty oraz pod pompę ciepła (co generuje także mniejsze koszty). Montaż pompy niekoniecznie musi nastąpić przed budową domu. Możliwa i bardzo często stosowana jest wymiana instalacji systemów ogrzewania.

Rodzaje pomp Ciepła

7

Pompy ciepła, które umożliwiają efektywne pobieranie ciepła z otaczających nas odnawialnych źródeł energii bez zanieczyszczania naszego naturalnego środowiska, występują w czterech odmianach:

pompy ciepła gruntowe

pompy typu powietrze-woda/powietrze-powietrze

pompy ciepła woda-woda

Ile kosztuje pompa ciepła

7

Pompy ciepła to niewątpliwie bardzo duża inwestycja na przyszłość. Nie tylko pozwalają one na energooszczędne ogrzewanie domostw i wody, ale także pozwala w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska wykorzystywać odnawialne źródła energii. Cena zakupu pompy, a także koszt montażu są zależne przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj pompy ciepła zdecydujemy się postawić. Czynnikami warunkującymi cenę są także wielkość powierzchni budynku, który ma być ogrzewany oraz indywidualne zapotrzebowanie budynku na energię cieplną.

Koszty eksploatacyjne instalacji z pompą ciepła są niewielkie, dzięki temu koszt samej instalacji zwraca się w bardzo krótkim czasie.

Przed montażem

Przygotowując plan montażu, należy zająć się OCZ –  obliczeniami zapotrzebowania cieplnego domu. Polegają one na wyliczeniu wszystkich potrzebnych parametrów potrzebnych do zbudowania instalacji cieplnej z wykorzystaniem pomp. Musimy pamiętać, że instalacja pompy cieplnej wiąże się także z instalacją układu hydraulicznego między pompą ciepła a rozdzielaczem, a także systemem centralnego ogrzewania. Ponadto, dolne źródła oraz instalacja grzewcza muszą być odpowiednio dobrane również na podstawie szczegółowych wyliczeń.

pompy ciepła wrocław
Górne i dolne źródło pompy cieplnej - jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest specyficznym układem zamkniętym, wewnątrz którego zachodzą przemiany polegające na zamianie postaci stanów czynnika – z ciekłych na gazowe lub odwrotnie. Takie przemiany umożliwiają przepływ energii cieplnej z tzw. źródła dolnego do górnego. Źródło dolne to instalacja,  która umożliwia bezpośrednie pobieranie z gruntu, powietrza lub wody, a nawet ścieków ukrytej energii słonecznej. Źródło dolne jest niezwykle istotne w konstrukcji całej pompy cieplnej, bowiem często to właśnie ono przesądza o jakości systemu grzewczego. Dana pompa ma za zadanie “przepompowywać” ciepło ze źródła dolnego do górnego, a w dużej mierze jakość tego procesu zależy właśnie od wydajności źródła dolnego. Źródło górne to nic innego jak instalacja grzewcza, czyli obwód, do którego jest oddawana pobierana przez źródło dolne energia. Przykładem źródła górnego jest, chociażby instalacja grzewcza w budynku czy system podgrzewanej podłogi.

Jak pompa ciepła wytwarza energię?

Praca pompy ciepła rozpoczyna się od odebrania przez wymiennik ciepła (tzw. parownik) energii z dolnego źródła energii, które zasilane jest przez otoczenie z gruntu, wody lub powietrza. Takie “odebranie” ciepła możliwe jest dzięki zainstalowaniu w pompie specjalnego ciekłego czynnika chłodniczego w parowniku, który umożliwia procesy odparowania. Kolejnym etapem jest skierowanie przez specjalny czterodrogowy zawór czynnika w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Tak podgrzany gaz wędruje do skraplacza, gdzie ulega ochłodzeniu i skropleniu, oddając ciepło do otoczenia. Woda grzewcza jest dostarczana za pomocą pompy obiegowej poprzez zawór 3-drogowy instalacji grzewczej budynku. Po oddaniu ciepła, ciecz trafia do zaworu rozprężnego, gdzie zmniejszone zostaje ciśnienie i następuje spadek temperatury, powodując powrót czynnika do parownika. Wówczas cykl rozpoczyna swój bieg od nowa.

Jak działa pompa gruntowa?

Pompy gruntowe są wykorzystywane na coraz większą skalę. Źródłem energii jest grunt – ziemia. Pompy w odmianie gruntowej wykorzystują źródło dolne albo w postaci kolektorów pionowych, albo wymienników poziomych. Odwierty pionowe są to specjalne rury wypełnione płynem niezamarzającym, umieszczone w pionowych, głębokich odwiertach. Wyróżniają się one najwyższą skutecznością i efektywnością przez cały rok. Pompy gruntowe z odwiertami typu poziomego to zazwyczaj wężownice wykonane z rur wypełnionych płynem niezamarzającym, który odbiera ciepło z gruntu, a następnie – przez wymiennik ciepła – przekazuje je pompie. Pompy poziome są tańszą opcją niż pionowe, jednak nie pozwalają na osiągnięcie tak wysokiej skuteczności, jak pompy gruntowe z kolektorami pionowymi.

Pompy typu gruntownego cieszą się bardzo dużą popularnością. Pozwalają one na całoroczną efektywność energetyczną, niezależną od warunków atmosferycznych ze względu na stałość warunków termicznych w powierzchni Ziemi. Są one bardzo ekologiczne i nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Ponadto, pompy typu gruntowego pozwalają na znaczne obniżenie zużycia energii stosowanej do ogrzewania i ocieplania wody. Pompy ciepła gruntowe mogą być także wykorzystywane jako klimatyzacja w trakcie lata.

Pompy powietrze-woda - czym się charakteryzują?

Pompy typu powietrze-woda to kolejny rodzaj pomp cieplnych. Ich działanie opiera się na pobieraniu źródła dolnego energii z powietrza. Zestaw pompy powietrze-woda zawiera dwa komponenty – jednostkę zewnętrzną odpowiedzialną za produkcję energii oraz moduł wewnętrzny, który odpowiada za przekazywanie ciepła lub chłodu do pomieszczeń.

Wyróżnić możemy  pompy powietrze-woda typu SPLIT i typu MONOBLOK. Pompy SPLIT wyróżniają się tym, że składają się z dwóch elementów – zewnętrznego i wewnętrznego (tzw. hydromoduł). Pobrana przez pompę SPLIT energia cieplna przekazywana jest za pomocą skraplacza bezpośrednio do górnego źródła. Ponadto, instalacje typu SPLIT posiadają specjalny system z czynnikiem chłodniczym. W pompach typu MONOBLOK w jednej obudowie znajdują się wszystkie elementy instalacji chłodniczej. Pompy takiego typu znajdziemy, chociażby w systemach centralnego ogrzewania bez podgrzewania ciepłej wody.

Pompa typu powietrze-powietrze - jakie ma zalety?

Funkcjonowanie pompy typu powietrze-powietrze oparte jest na pobieraniu energii z powietrza i działa na zasadzie wydmuchu. Takie rozwiązanie pozwala na ogrzewanie pomieszczenia w bardzo krótkim czasie. Pompy powietrze-powietrze mogą ogrzewać, ale też ochładzać otoczenie. Zazwyczaj są one bardzo łatwe w montażu i mogą być zdalnie sterowane. Składają się one z jednostki zewnętrznej, w której produkowana jest energia oraz specjalnego modułu wewnętrznego, który przekazuje ciepło/chłód do otoczenia. Za odbieranie ciepła w tego typu pompie odpowiedzialne są  parownik, wentylator oraz sprężarka. Swoje zastosowanie na dużą skalę pompy typu powietrze-powietrze znalazły między innymi w ogrzewaniu hal magazynowych, biur, czy domków letniskowych.

Pompa woda-woda - jakie ma zastosowanie?

Pompy typu woda-woda oparta jest na wykorzystaniu dwóch studni. Źródłem energii wykorzystywanym przez ten rodzaj pomp  jest woda gruntowa pobierana ze specjalnie przygotowanej studni, a po wykorzystaniu zrzucana do drugiej. Wykorzystywane są one do ogrzewania domostw.

Inwerterowa pompa ciepła - co to jest?

Jednym z najnowszych odkryć wśród pomp ciepła jest pompa inwertorowa. Bardziej niż sama pompa jest to wyposażenie pompy ciepła w sprężarkę sterowaną inwerterowo. Jej zadaniem jest płynna regulacja mocy pracy urządzenia. Inwerterowe pompy wyróżniają się jeszcze wyższą efektywnością niż pompy klasyczne. Doskonale dostosowują one moc grzewczą do potrzeb budynku. Pozwalają także na regulację temperatury zasilania systemu grzewczego. To wpływa na jeszcze większą efektywność i wydajność takich pomp ciepła.

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła - czy to dobre rozwiązanie?

Połączenie pomp ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie od czasu nowelizacji ustawy o OZE z 2016 roku. Dzięki nowym przepisom instalacja fotowoltaiczna jest jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ regulują one sposób rozporządzania nadwyżkami zgromadzonej energii. W trakcie okresu jesienno-zimowego, kiedy to fotowoltaika pobiera mało energii przez niewielką liczbę dni słonecznych, niezbędne jest wykorzystywanie zebranych nadwyżek energii w okresie wiosna-lato. Dzięki nowym rozwiązaniom prawnym wprowadzonym przez tę ustawę, nadwyżkę energii zgromadzoną w okresie letnim, oddawaną do sieci przesyłowej, możemy odebrać od października do lutego ze zniżką nawet do 80%!

Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy to się opłaca?

Wykorzystanie pomp ciepła w ogrzewaniu domów to niezwykle innowacyjne, ale także efektywne rozwiązanie. Jest to doskonała alternatywa XXI wieku na wykorzystywane do tej pory konwencjonalne, nieodnawialne źródła energii. Pompy ciepła służące do ogrzewania domów pozwalają na szybkie nagrzewanie powierzchni w energooszczędny i przyjazny dla środowiska sposób. Inwestycja w pompę zwraca się w bardzo szybkim czasie, jako że koszta eksploatacyjne takiego systemu są niewielkie.

Ile można zaoszczędzić na instalacji pompy ciepła?

Podane wyliczenia to wartości szacunkowe.

Analizę kosztów należy przeprowadzić dla konkretnego budynku.

Budynek o powierzchni 200 M2

Pompa ciepła

Gaz ziemny

Olej opałowy

Budynek o powierzchni 200 M2

3500 zł/rok

7000 zł/rok

10 500 zł/rok

Pompy ciepła i ich zastosowanie

pompy ciepła Wrocław - Systemy Pasywne

INWERTOROWE POMPY CIEPŁA W OGRZEWANIU DOMÓW

Coraz większą popularnością cieszą się pompy inwertorowe do ogrzewania domów. Klasyczna pompa inwerterowa taka jak pompa H12 EVI pozwala nie tylko zapewnić ogrzewanie pomieszczeń, ale także wody użytkowej. Może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń w trakcie gorących dni, dzięki czemu służy dodatkowo jako urządzenie klimatyzacyjne. Podczas zakupu pompy ciepła pamiętaj, aby sprawdzić współczynnik COP czyli Coefficient of Performance – współczynnik wydajności, który pozwala sprawdzić stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej, którą wykorzystuje pompa. COP pozwala nam stwierdzić czy pompa rzeczywiście będzie w stanie ogrzać nasze domostwo.

Pompy ciepła inverterowe posiadają specjalną nowoczesną spiralną sprężarkę, która umożliwia płynne dostosowywanie mocy grzewczej do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Są one bezobsługowe i niezwykle bezpieczne w użyciu. Nie wiążą się z ryzykiem wybuchów czy zaczadzeń, dzięki czemu można je uznać za najbardziej komfortowy system grzewczy dla naszego domu.

Bądź eko i zadbaj o nasze środowisko, zainwestuj w funkcjonalną pompę ciepła i zaoszczędź na wydatkach ogrzewania domu!

CIEPŁA WODA UŻYTKOWA DZIĘKI POMPIE CIEPŁA

Jednym z głównych zastosowań pompy ciepła jest ogrzewanie wody użytkowej. Pompy ciepła do cwu (do podgrzewania wody użytkowej) to głównie pompy typu powietrze-woda. Stanowią one doskonałą alternatywę dla konwencjonalnych urządzeń do podgrzewania CWU, czyli ciepłej wody użytkowej takich jak, chociażby kocioł. Ich montaż nie jest skomplikowany, a obsługa jest niezwykle prosta. Funkcjonowanie pompy ciepła typu powietrze-woda oparte jest na pobieraniu ciepła z otoczenia – powietrza, które doprowadzane jest specjalnie do tego wyznaczonymi kanałem do wody zgromadzonej w zbiorniku.

Ogrzewanie wody użytkowej możliwe jest również dzięki innowacyjnym inwerterowym pompom ciepła. Są to zazwyczaj kompaktowe urządzenia, niezwykle proste w obsłudze. Wyróżniają się one tym, że automatycznie dostosowują one swoją moc grzewczą do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Dzięki takiemu rozwiązaniu technologia inwerterowa jest niezwykle oszczędna i pozwala w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze, pozbywając się dodatkowych opłat. Inwerterowe pompy typu powietrze-woda doskonale sprawdzają się nie tylko do podgrzewania wody użytkowej, ale także do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Ich praca jest niezwykle cicha, a instalacja bardzo prosta. Przykładem pompy inwerterowej wykorzystywanej zarówno do CWU, jak i ogrzewania domu jest chociażby EVI pompa ciepła H12 ze specjalnym inwerterem.

montaż pomp ciepła we Wrocławiu - Systemy Pasywne

Profesjonalne pompy ciepła Wrocław

Nasza oferta została stworzona z myślą o mieszkańcach Dolnego Śląska. To właśnie tutaj pompy ciepła sprawdzają się doskonale i są niezwykle potrzebne ze względu na klimat. A dzięki efektywnie zaprojektowanym systemom można w pełni wykorzystać wszystkie zalety urządzeń montowanych na terenie województwa dolnośląskiego. Jeśli chodzi o pompy ciepła, Wrocław należy do miast, w których to rozwiązanie cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej ofercie.