Jak sprawdzić, czy wszystkie panele fotowoltaiczne działają?

Panele słoneczne mogą nieustannie zamieniać energię słoneczną w energię elektryczną nawet przez 30 lat. Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają bieżącej obsługi czy częstych zabiegów serwisowych. Nie oznacza to jednak, że zawsze funkcjonują w 100% sprawnie i nie ulegają awariom. Słabej jakości komponenty, źle przeprowadzony montaż oraz brak podstawowej konserwacji to najczęstsze powody usterek instalacji słonecznych. Wyjaśniamy, jak działa fotowoltaika i podpowiadamy, w jaki sposób można kontrolować jej sprawność.

Jak działają panele fotowoltaiczne – podstawowe informacje

To, jak działa fotowoltaika, można wytłumaczyć w prosty sposób. Systemy solarne wykorzystują ogniwa do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Ogniwo fotowoltaiczne składa się z jednej lub dwóch warstw materiału pół przewodzącego, zwykle krzemu. Kiedy światło pada na komórkę, tworzy pole elektryczne, powodując przepływ prądu. Im większa intensywność światła, tym większy przepływ energii. Następnie trafia ona do falownika, gdzie jest zamieniana w prąd przemienny, wykorzystywany do zasilania np. urządzeń gospodarstwa domowego.

Podłączony do sieci, zasilany energią słoneczną budynek, zawsze będzie miał dostęp do energii elektrycznej, niezależnie od tego, czy pochodzi ona od zewnętrznego dostawcy, czy z paneli słonecznych. Jeśli panele przestaną działać, prąd zacznie być pobierany z sieci. Niestety oznacza to, że rachunki za energię wzrosną. Dlatego warto wiedzieć, jak działają panele fotowoltaiczne, które są w pełni sprawne, czuwać nad ich wydajnością i szybko likwidować wszelkie usterki.

Jak sprawdzić czy wszystkie panele działają – kontrola fotowoltaiki

Najnowocześniejsze systemy fotowoltaiczne są w stanie wysyłać odpowiednie alerty lub powiadomienia w przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem. Jednak nawet najlepsza instalacja może ulec awarii, która nie zostanie zauważona przez sztuczną inteligencję. Dlatego warto również samodzielnie lub przy pomocy specjalistów, zajmujących się projektowaniem, montażem i  utrzymaniem systemów fotowoltaicznych, kontrolować wydajność posiadanych paneli słonecznych.

Jak sprawdzić, czy wszystkie panele fotowoltaiczne działają? Najprostszym działaniem będzie wizualna kontrola ogniw – wiele powodów awarii, usterek i spadku wydajności jest często widocznych gołym okiem. Mowa tutaj przede wszystkim o pęknięciach czy rysach na powierzchni paneli. Cienkie rysy mogą tworzyć punkty delikatnego zacienienia, natomiast głębokie prowadzą czasami do przedostawania się pod osłonę wody czy pyłu, co rodzi m.in. ryzyko rozwarstwienia powłoki antyrefleksyjnej.

To, jak działa fotowoltaika, można sprawdzić również przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Jednym z nich jest kamera termowizyjna. Pozwala ona wykryć tzw. hot spoty, czyli wypalone punkty w ogniwach – to miejsca, w których panele znacznie się przegrzewają i mogą się przepalać lub pękać. Podczas kontroli instalacji warto sprawdzić również falownik – wiele nowoczesnych urządzeń jest wyposażonych w kontrolki stanu, które wskazują, jak działa cały system.

Wątpliwości, czy fotowoltaika funkcjonuje w prawidłowy sposób, powinny budzić również wyższe niż zazwyczaj rachunki za energię. Jeśli zużycie prądu w danym czasie było standardowe dla np. danego gospodarstwa domowego, wysokie koszty mogą wynikać z problemów ze sprawnością paneli słonecznych. Należy pamiętać, by wszelkich poważniejszych usterek nie usuwać samodzielnie. Takie zadanie najlepiej powierzyć doświadczonym specjalistom, zajmujących się na co dzień fotowoltaiką dla domów czy firm.

Najnowsze wpisy: