Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej?

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej?

Montaż systemów wentylacyjnych dla nieruchomości mieszkalnych wymyka się schematom. Złożoność kwestii montażowych wymusza stosowanie indywidualnego podejścia, osadzonego na realiach danej lokalizacji. Można natomiast sformułować ogólne wskazówki, jakie wytyczą główny kierunek postępowania. Dowiedz się, jak poprowadzić rury wentylacyjne, aby zapewnić komfort, bezpieczeństwo i wydajność całej instalacji. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu?

Wentylacja mechaniczna — jak poprowadzić rury do rekuperacji?

Decyzja o montażu wentylacji mechanicznej pociąga za sobą konieczność odpowiedzi na kilka ważnych pytań:

  • jakie rury do rekuperacji okażą się najlepsze?
  • jak poprowadzić trasę kanałów wentylacyjnych?
  • jak połączyć funkcjonalność i estetyczność układu przewodów?
  • jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń?

Ze względu na duże rozmiary przewodów rekuperacyjnych, możemy całkowicie zrezygnować z zamiaru natynkowego prowadzenia. Owszem, takie rozwiązanie da się uzasadnić na potrzeby przemysłowe, jednak w lokalach mieszkalnych okazałoby się wizualną i funkcjonalną katastrofą.

Zatem jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym? Ukrycie rur tworzących system rekuperacji wymaga budowy dodatkowego podwieszenia lub osłony z płyty kartonowo-gipsowych. Można przy tym wykorzystać wszelkie zagłębienia przestrzenne, dobrze widoczne na etapie doprowadzania nieruchomości do stanu surowego. Pamiętajmy jednak o obowiązkowym zachowaniu niezakłóconego przepływu mas powietrza i ograniczaniu ilości zgięć na jego trasie.

Budynki wielokondygnacyjne z niezagospodarowanym poddaszem często wykorzystują tę dodatkową przestrzeń do umieszczenia w niej kanałów wentylacji mechanicznej. Rekuperacja zyskuje wówczas na wydajności i nie ogranicza kubatury pomieszczeń użytkowych. Wentylacja mechaniczna zakłada ponadto montaż tzw. czerpni, czyli absorpcji i wylotu mas powietrznych. Czerpnię należy instalować w odpowiedniej odległości od okien i komina.

Jakie rury do wentylacji mechanicznej?

Udzielenie odpowiedzi na pytanie: jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej?, wymaga uzupełnienia o poradnik wyboru rur rekuperacyjnych. W przeciwieństwie do systemów wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna generuje o wiele mniej ograniczeń w kwestii przepływu. Możemy pominąć obowiązek złagodzenia faktury wewnętrznej przewodów dla zapewnienia swobodnego ruchu powietrza — to wentylator odpowiada za utrzymanie siły przepływu, a struktura rury ma tutaj marginalne znaczenie. Ogromną rolę odgrywa natomiast właściwa izolacja, której celem staje się ochrona instalacji przed wilgocią.

To, jakie rury do wentylacji mechanicznej wybierzemy, wynika z indywidualnych preferencji i możliwości budżetowych. Na rynku znajdziemy dwa najpopularniejsze rodzaje kanałów do rekuperacji: Spiro – przewody sztywne i Flex – przewody miękkie. Jeśli zależy nam na ograniczeniu zajęcia przestrzeni wewnętrznej, lepiej wybrać rury do wentylacji mechanicznej Flex w wersji owalnej. Ich niewielka średnica i gładka powierzchnia dobrze się prezentują, a ponadto umożliwią ukrycie kanałów w stropie lub warstwie izolacyjnej.

Kanały Spiro wyróżniają się natomiast konkurencyjną ceną i większą średnicą, która wpływa na wydajność wentylacji mechanicznej. Metalowe kanały Spiro umożliwiają zastosowanie grubszej warstwy izolacyjnej, co owocuje lepszym wyciszeniem pracy układu.

Jeśli interesuje Cię nowoczesna rekuperacja, odwiedź pozostałe artykuły na blogu https://systemy-pasywne.pl. Prezentujemy tam rozbudowaną bazę informacji, dzięki którym Twoje decyzje zakupowe zyskają na skuteczności.

Najnowsze wpisy: