Czym są ogniwa słoneczne do samodzielnego montażu?

fotowoltaika montaż

Ogniwa fotowoltaiczne rozszerzają swój zasięg na terytorium całego kraju, czego efektem staje się większy udział OZE w bilansie energetycznym. Większość prosumentów korzysta z ogniw fotowoltaicznych w połączeniu z montażem przez profesjonalną firmę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na rynku występują także ogniwa fotowoltaiczne do samodzielnego montażu. Jak działają w praktyce? Co trzeba wiedzieć, aby samodzielny montaż nie okazał się poligonem testowym obarczonym licznymi błędami?

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Zjawisko fotowoltaiczne związane jest z tzw. siłą elektromotoryczną, powstałą na skutek promieniowania świetlnego. Ogniwa fotowoltaiczne dokonują ekspozycji na słońce elementów półprzewodnikowych, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Do pełnej efektywności procesu wykorzystywania fotowoltaiki do produkcji energii wymagane jest zastosowanie falownika, przekształcającego prąd stały w ogniwach na prąd zmienny. To właśnie prąd zmienny stanowi końcowy produkt instalacji fotowoltaicznej, trafiając do gniazdek elektrycznych i zasilając sprzęty domowe.

Ogniwo słoneczne posiada określoną wydajność, wyselekcjonowaną na etapie montażu. Zestaw paneli fotowoltaicznych o odpowiedniej mocy jest w stanie wypełniać bieżące potrzeby na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Prosumenci, czyli osoby będące zarówno producentami, jak i konsumentami energii, mają możliwość dostarczania do sieci wyprodukowanych nadwyżek prądu, a następnie odbierania ich w okresie mniejszej efektywności ogniw solarnych. Wiedząc, jak działają ogniwa fotowoltaiczne, zyskujemy skuteczną metodę optymalizacji rachunków za energię elektryczną. Decydując się na ogniwa fotowoltaiczne cena instalacji podlega zwrotowi w przeciągu kilku lat, co stanowi uzasadnienie dla ich montażu w domu jednorodzinnym czy budynku firmowym.

Ogniwa fotowoltaiczne do samodzielnego montażu

Powiedzieliśmy na początku, że dominującą formą uruchomienia instalacji fotowoltaicznej staje się montaż wykonany przez profesjonalną firmę. Ogniwa solarne wymagają wiedzy odnośnie ich funkcjonowania, odpowiedniej technologii montażowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla całego systemu. Dlatego zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu posłuży najlepiej wyłącznie osobom, które uprzednio zdobędą potrzebną wiedzę i umiejętności, pozwalające uniknąć błędów. Istnieją na rynku ogniwa słoneczne do samodzielnego montażu, które stanowią najczęściej pakiet instalacji off-grid, czyli systemu fotowoltaicznego bez funkcji podłączenia do sieci. Oprócz ogniw solarnych i regulatorów ładowania, zestawy fotowoltaiczne do samodzielnego montażu zawierają przewody solarne z konektorami, przetwornice napięcia, a także akumulatory o różnej pojemności. Dla osób wykorzystujących panele fotowoltaiczne zestaw do samodzielnego montażu może posłużyć jako uzupełnienie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci, wykorzystywaną np. do zasilania sprzętów oddalonych od głównego budynku. Stosowanie ogniw słonecznych do samodzielnego montażu nie generuje znacznych kosztów, gdyż zestawy o małej mocy dostępne są w cenie kilkuset złotych. Ograniczeniem pozostaje wydajność energetyczna mniejszych zestawów ogniw solarnych.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych

Polskie przepisy prawne nie zabraniają samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych na budynku. Każdy rodzaj instalacji może zatem być zamontowany samodzielnie przez prosumenta, jeśli tylko posiada on niezbędną wiedzę o całym procesie technologicznym.

Poza samą technologią, osoba decydująca się na samodzielny montaż powinna również uwzględnić czynniki warunkujące wieloletnią wydajność dla systemu. Stworzenie efektywnego projektu na system OZE wymaga przewidywania rocznego zacienienia danego obszaru. Panelom fotowoltaicznym zdecydowanie nie służy bliskość drzew, które rzucają na daną powierzchnię cień nawet przez kilka godzin w ciągu dnia. Zapewnienie jak najlepszego dostępu do światła stanowi kluczowy aspekt podczas montażu paneli. Ogromne znaczenie ma także ustawienie paneli pod odpowiednim kątem w stosunku do padających na nie promieni słonecznych. Dlatego najbardziej oczywistą lokalizacją dla zestawu paneli fotowoltaicznych staje się powierzchnia dachu.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy, nie znaczy to jednak, że będzie bezpieczny i opłacalny. Już samo umiejscowienie paneli na dachu wymaga wynajęcia specjalistycznego sprzętu, a także uwzględnienia bezpieczeństwa pracy. Wobec samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych należy wspomnieć o jeszcze jednym czynniku – gwarancji producenta. Zakup wszelkich podzespołów do fotowoltaiki nie oznacza, że gwarancja obowiązuje bez dodatkowych warunków. Podobnie jak nowy samochód na gwarancji musi być serwisowany w autoryzowanych warsztatach, również nowe panele fotowoltaiczne uzależniają gwarancję od montażu przez profesjonalistów. Pomniejsze zestawy do samodzielnego montażu nie generują takich restrykcji, jednak jeśli planujemy stworzenie systemu paneli do użytku prosumenckiego, powinniśmy skorzystać z usług fachowców.

Najnowsze wpisy: