Czym są domy pasywne?

Nowoczesna technologia w budownictwie nie stanowi jedynie wyrazu kreatywności inżynieryjnej, lecz jest skuteczną odpowiedzią na rzeczywiste problemy inwestorów. Nie inaczej dzieje się w przypadku poszukiwania oszczędności na rachunkach, które pochłaniają dużą część domowego budżetu. Domy pasywne stają się bardzo  atrakcyjnym rozwiązaniem, bo gwarantują ciekawe rozwiązania w zakresie zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Opowiedzmy sobie zatem, co to jest dom pasywny i jak przebiega proces jego budowy. Czy budownictwo pasywne ma szansę zawładnąć rynkiem domów mieszkalnych?

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny, co to znaczy w kontekście prywatnego inwestora? Definicja domu pasywnego wyznacza jego maksymalne roczne zapotrzebowanie na energię. Powszechnie przyjętą granicą jest tutaj 15 kWh/m2. Dla porównania, w standardowym budownictwie roczne zużycie energii plasuje się na poziomie 150-180 kWh/m2. Bierzemy tu pod uwagę nie tylko energię elektryczną, ale wszystkie wydatki energetyczne na ogrzanie wody, powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz oczywiście funkcjonowanie sprzętów domowych. Nowoczesne domy pasywne przyjmują za cel pełną izolację wnętrza od otoczenia. Kluczem do sukcesu okazuje się niezwykle szczelna przestrzeń, która zatrzymuje ciepło. Domy pasywne bardzo często wykorzystują fotowoltaikę dla zapewnienia energii elektrycznej, stając się kompleksowym systemem ekologicznego budownictwa.

Budowa domu pasywnego – co warto wiedzieć?

Budowa domu pasywnego wykorzystuje całkowicie odmienne rozwiązania projektowe. Początek procesu stanowi projekt domu o regularnych kształtach, bez wystających elementów, które powodują utratę ciepła. Im mniej przegród zewnętrznych i im mniejsza powierzchnia ścian, tym lepiej. Duży i mały dom pasywny prawie zawsze wyposaża się w ogromne okna od strony południowej. Ich zadaniem pozostaje przechwytywanie do wnętrza energii słonecznej. Odwrotna sytuacja ma miejsce po stronie północnej, gdzie priorytetem konstrukcyjnym pozostaje ograniczenie liczby i powierzchni okien.

Materiał izolacji oraz jej grubość odpowiadają za specyfikację użytkową domu pasywnego. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym materiał budowlany lepiej nadaje się do domu pasywnego. Bardzo popularnym materiałem dla tego typu konstrukcji stał się styropian grafitowy, który zapewnia najlepsze parametry izolacji. Dom pasywny to również niemałe wyzwanie dla przemysłu okiennego, który musi zapewnić doskonałe właściwości termiczne swoich produktów. Producenci dokonują tego poprzez zwiększanie liczby szyb w profilu, gdzie każda z nich cechuje się dobrym współczynnikiem izolacji. Gruba rama i pakiet z trzema szybami gwarantuje oczekiwaną szczelność.

Projektowanie domów pasywnych od podstaw to duże przedsięwzięcie, realizowane przez wyspecjalizowane firmy budowlane. Nagroda warta jest jednak wysiłku, gdyż dom pasywny nie ma sobie równych pod względem znikomych rachunków za energię w całym okresie użytkowania.

Koszt budowy domu pasywnego

Wyższy koszt budowy domu pasywnego w pełni rekompensują przyszłe oszczędności. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że początkowa inwestycja będzie wymagała większych nakładów finansowych. Najważniejszym etapem inwestycji staje się właściwy projekt, który przewiduje wszelkie niuanse technologiczne i użytkowe. Nie warto tutaj oszczędzać. Spersonalizowany projekt dużego domu pasywnego może kosztować powyżej 20 000 zł. Cena ma swoje uzasadnienie w jakości projektu, który stanowi instrukcję krok po kroku dla ekipy budowlanej. Poszukując oferty na tanie domy pasywne, warto zainteresować się jednak gotowymi projektami dla domów o niewielkiej powierzchni. Budując dom pasywny cena takiego rozwiązania pozostaje wyższa od standardowego budownictwa o około 30%. Łatwo jednak obliczyć, że 8-krotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię generuje spektakularne oszczędności już po pierwszym roku użytkowania.

Gotowe domy pasywne

Oferta na gotowe domy pasywne znacznie upraszcza proces inwestycyjny. Dom szkieletowy pasywny wykonany z prefabrykowanych elementów stanowi tańszą alternatywę dla budownictwa od zera, zapewniając taką samą specyfikację techniczną. Różnica tkwi jedynie w możliwościach personalizacji. Jednak rosnąca popularność domów pasywnych w Polsce sprawia, że wraz z nią rośnie także asortyment na gotowe domy pasywne. Co więcej, modułowe domy pasywne dają szansę na większą swobodę w kreowaniu ostatecznej bryły budynku zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Technologia szkieletowa pozwala na rozszerzanie metrażu domu poprzez dołączanie kolejnych elementów. Szybkość i mniejsze koszty montażowe stanowią podstawową zaletę gotowych domów pasywnych, skracając do minimum czas realizacji inwestycji.

Dom pasywny a energooszczędny – podstawowe różnice

Dom pasywny a energooszczędny – czym się między sobą różnią? Wszystkie domy pasywne są jednocześnie energooszczędne, jednak ta zasada nie działa na odwrót. Podstawową różnicą w konstrukcji domu pasywnego staje się brak konieczności montażu aktywnej instalacji grzewczej. Ciepło czerpane jest z energii słonecznej, przenika do wnętrza za pomocą dużych okien i zostaje tam zatrzymane dzięki stuprocentowo szczelnej izolacji. Ciepło wytwarzane przez ludzi również ma znaczenie dla ogólnego bilansu. W niektórych domach pasywnych znajdują się nagrzewnice powietrza połączone z systemem wentylacyjnym, jednak nie są one niezbędne. Dom energooszczędny posiada natomiast pełny system ogrzewania, lecz wykorzystuje go w sposób dużo bardziej efektywny od tradycyjnych budynków.

Budownictwo pasywne dynamicznie się rozwija, a mieszkańcy doceniają zalety takiej formy inwestycji. Niskie koszty życia rekompensują wyższe początkowe wydatki. Ekologia współgra tu doskonale z funkcjami użytkowymi, dlatego domy pasywne mają szansę zyskać rangę standardu budowlanego w niedalekiej przyszłości.

Najnowsze wpisy: