Opłacalność fotowoltaiki – analiza aspektu ekonomicznego
Opłacalność produkcji energii z ogniw PV stanowi przedmiot burzliwych debat medialnych. Ich szczególne nasilenie obserwujemy właśnie w ostatnich miesiącach, kiedy to nowi inwestorzy będą musieli zmierzyć się z nowym systemem rozliczeń. Net-billing generuje spore zamieszanie na rynku, które ma dość chwiejne fundamenty merytoryczne. Czy montaż instalacji fotowoltaicznej dalej jest opłacalny? Czy net-billing ma destrukcyjny wpływ na rynek fotowoltaiki? Co można rekomendować osobom, które dopiero rozważają inwestowanie w system paneli solarnych?Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?
Opłacalność fotowoltaiki w ramach net-billingu nie zostaje zmieniona. Owszem, dla inwestorów z niskim poziomem autokonsumpcji, okres zwrotu z inwestycji będzie nieco wydłużony. Pamiętajmy jednak, że wciąż funkcjonują atrakcyjne dofinansowania, jakie zrekompensują mniej korzystne regulacje. Sprzedaż energii do sieci wraz z możliwością jej późniejszego odkupienia to metoda rozliczeń stosowana w większości krajów europejskich. Nic zatem dziwnego, że w końcu trafiła do Polski.Pytanie, czy fotowoltaika się opłaca, należy podejmować z perspektywy technologicznej, ekologicznej i bezpieczeństwa. Opłacalność fotowoltaiki pozostaje dość oczywista, jeśli tylko spojrzymy na liczby. Ceny energii systematycznie rosną, co skłania właścicieli domów do poszukiwań nowych rozwiązań. Za montażem paneli przemawia ich bezawaryjność, szeroka gama dotacji rządowych, coraz lepsza wydajność ogniw, oraz długi cykl życia szacowany na około 25 lat.
Bez żadnego dofinansowania, okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę wynosi przeciętnie 5-6 lat dla gospodarstw domowych. W przypadku firm czas ten ulega skróceniu do około 3-4 lat, co wynika z wysokiej konsumpcji przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Obecność dotacji i preferencyjnych pożyczek na fotowoltaikę tylko wzmacnia pozycję OZE na rynku.
Czy panele fotowoltaiczne się opłacają? Jeśli interesuje Cię fotowoltaika czy się opłaca jej instalacja dla celów prywatnych i firmowych? Opłacalność paneli w systemie net-billingu polega na dostarczaniu darmowej energii elektrycznej dla bieżącej konsumpcji. Net-billing otwiera możliwość sprzedaży nadwyżek po miesięcznych stawkach Rynkowej Ceny Energii, a następnie jej odkupienie z sieci w okresie słabszej wydajności ogniw (sezon jesienno – zimowy). Ogólny bilans wypada korzystnie dla inwestorów.
Warto mieć na uwadze, że odpowiedź na pytanie: czy fotowoltaika się opłaca?, powinna uwzględniać kwestie stabilności energetycznej. Właściciele systemu paneli PV nie muszą martwić się o przerwy w dostawie prądu lub drastyczne wahania cen. Firma inwestująca w fotowoltaikę zyskuje szereg korzyści wizerunkowych – podmioty gospodarcze dbające o ekologię przyciągają więcej klientów i mogą korzystać z preferencji podatkowych.
Fotowoltaika czy się opłaca dla każdego inwestora?
O tej technologii słyszał już chyba każdy – fotowoltaika czy się opłaca? Czy zalety ogniw solarnych są dostępne dla wszystkich potencjalnych inwestorów? Odpowiedzią pozostaje tradycyjne polskie “tak, ale…”. Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne potrzebują dobrej ekspozycji na promienie słoneczne. Jeśli zatem Twoja nieruchomość ma niekorzystną lokalizację i pozostaje pokryta cieniem większą część roku, opłacalność fotowoltaiki w Twojej sytuacji pozostaje wątpliwa. W innych przypadkach korzyści z fotowoltaiki okazują się niezaprzeczalne. Net-billing w żaden sposób ich nie ogranicza!Montując systemy ogniw PV, warto korzystać wyłącznie ze sprawdzonych komponentów, a wykonanie instalacji powierzyć fachowcom. Osoby zainteresowane inwestycją w fotowoltaikę kierujemy na stronę https://systemy-pasywne.pl/, gdzie zamieściliśmy szczegółowe informacje o sprzęcie, projektowaniu i montażu instalacji PV dla domów prywatnych i budynków firmowych.