Czym myć panele fotowoltaiczne?
Sprawne działanie
instalacji fotowoltaicznej, skutkujące odpowiednio wysokimi uzyskami energii uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednia czystość paneli słonecznych. Wszelkie zanieczyszczenia na ich powierzchni powodują ograniczenie dopływu światła słonecznego, co skutkuje utratą sprawności i zmniejszeniem wydajności przydomowej elektrowni. Jak często, w jaki sposób i czym myć panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne – czy trzeba je czyścić?
Wyłącznie czyste ogniwa będą pracowały ze 100% sprawnością, dlatego odpowiedź na pytanie o to, czy mycie
paneli fotowoltaicznych jest konieczne, musi być twierdząca. Do najczęściej występujących rodzajów zabrudzeń, na jakie narażone są ogniwa słoneczne, należą m.in.:
- kurz,
- ptasie odchody,
- inne zanieczyszczenia organiczne,
- pyły i sadza,
- liście,
- mech,
a także inne, zależne m.in. od miejsca zlokalizowania przydomowej elektrowni słonecznej. Deszcz i wiatr to czynniki pogodowe, które mogą pomóc w utrzymaniu czystości instalacji, jednak zwykle to nie wystarcza – eksperci zalecają, by dokładne czyszczenie paneli fotowoltaicznych przeprowadzać co najmniej 2 razy do roku.
Kiedy jest najlepszy moment na mycie instalacji fotowoltaicznej?
Zgodnie z rekomendacjami specjalistów z branży OZE, najlepsze pory roku na umycie ogniw słonecznych to początek wiosny oraz jesień. Wiosenne czyszczenie pozwala pozbyć się resztek zalegającego śniegu, sadzy, pyłu oraz pozostałych zanieczyszczeń po sezonie zimowym. Z kolei mycie paneli fotowoltaicznych jesienią pozwoli rozwiązać problem zalegających liści, drobnych gałązek, ale także spalin, kurzu oraz pyłu z pól uprawnych. Praktyka pokazuje, że instalacje montowane na terenach wiejskich są bardziej narażone na zanieczyszczenia, z uwagi na większą obecność substancji organicznych.
Czym myć panele fotowoltaiczne?
Osoby, które zastanawiają się, jak myć panele fotowoltaiczne i jakich środków używać przy wykonywaniu tej czynności, powinny pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie stosować twardej, niezmiękczonej wody z kranu, mogącej doprowadzić do osadzania się kamienia wapiennego na powierzchni ogniw. Nie należy również używać detergentów ani myjek wysokociśnieniowych, które mogą zniszczyć moduły lub powodować rozszczelnienie ogniw. Do czyszczenia należy używać jedynie zmiękczonej lub demineralizowanej wody oraz miękkiej gąbki. Zastosowanie ostrej szczotki lub czyściwa może spowodować porysowanie paneli, obniżając ich sprawność, co doprowadzi do spadku wydajności całej instalacji.
Efektywne czyszczenie instalacji PV
Warto podkreślić, że mycie przydomowej elektrowni słonecznej, podobnie jak samodzielne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, jest stosunkowo uciążliwe, a także niebezpieczne. Wymaga też sporo czasu oraz specjalistycznych umiejętności. Po ogniwach nie wolno chodzić, co osobom niedoświadczonym znacznie utrudnia skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z ich powierzchni. Właśnie dlatego, dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż czyszczenie paneli fotowoltaicznych we własnym zakresie, jest zlecenie tej czynności profesjonalnej firmie, zajmującej się konserwacją oraz utrzymaniem systemów PV.