rekuperatory i wentylacja mechaniczna wrocław

Na czym polega rekuperacja?

Zapewnienie świeżego, czystego powietrza w domu jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i komfort mieszkańców. Tradycyjna wentylacja działająca na zasadzie grawitacyjnej, chociaż stymuluje wymianę powietrza w budynku, całkowicie pomija kwestie kosztów energetycznych tego procesu. W nowoczesnym budownictwie kładzie się nacisk na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Przechodzimy zatem do tematu dzisiejszego artykułu, dotykającego bezobsługowych systemów wentylacyjnych. Czym jest i jak działa rekuperacja? Zapraszamy do lektury.

rekuperacja

Krótka definicja rekuperacji

Rekuperację można opisać jako wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zasysanie powietrza przez szczeliny konstrukcyjne w budynku, a następnie jego odprowadzanie przewodem kominowym, wiąże się z dużymi stratami energii przeznaczonej na ogrzewanie. System rekuperacji stawia sobie za cel dostarczanie świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń, z jednoczesnym odzyskaniem części ciepła. Za utrzymanie powietrza w ciągłym ruchu odpowiada tutaj urządzenie mechaniczne, jakim jest rekuperator. Do jego zadań należy jednoczesne pobieranie i filtrowanie powietrza z zewnątrz i odprowadzanie zużytych mas powietrza na zewnątrz domu.

System rekuperacji – zasada działania

Centralnym punktem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła staje się wspomniany powyżej rekuperator. Urządzenie to steruje całym systemem wentylacji w domu, mając zintegrowany wymiennik ciepła. Zasysanie powietrza do środka następuje poprzez tzw. czerpnie powietrzne, czyli otwory umieszczane najczęściej na połaci dachowej. Ich konstrukcja ma zagwarantować niezakłócony napływ powietrza do kanałów wentylacyjnych, a także stanowić ochronę wlotu przed śniegiem i deszczem. Zassane powietrze dociera do rekuperatora, gdzie rozpoczyna się proces filtracji. Dzięki zastosowaniu filtrów, rekuperacja świetnie sprawdza się w porach roku i miejscach generujących znaczne zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła pobiera równolegle zużyte powietrze z pomieszczeń wewnętrznych, które również trafia do rekuperatora. Wymiennik ciepła powstrzymuje powietrze nowe i zużyte przed zmieszaniem. Jego konstrukcja umożliwia natomiast przekazanie części ciepła w powietrzu usuwanym z mieszkania na rzecz nowego powietrza, jakie zostało zassane do wnętrza. Proces cyrkulacji odbywa się bez przerwy. Masy zużytego powietrza są wyrzucane na zewnątrz, a system rekuperacji równomiernie rozprowadza nowe powietrze po całej przestrzeni użytkowej.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – najważniejsze zalety

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zawsze dostarcza świeżego i oczyszczonego powietrza, wolnego od pyłów, wirusów, roztoczy, czy bakterii. System pozostaje całkowicie bezobsługowy, jednak użytkownik ma kontrolę nad intensywnością cyrkulacji. Niezależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, wyposażona w filtry centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zawsze dostarczy wolne od smogu powietrze. Co więcej, strumień nawiewanego powietrza będzie już wstępnie ogrzany. Różnica w domowym budżecie na ogrzewanie jest bardzo wyraźna – montaż rekuperacji pozwala odzyskać nawet 30% energii, a tym samym obniżyć koszty grzewcze o 1/3. 

Jeszcze do niedawna wentylacja z odzyskiem ciepła zbierała konstruktywną krytykę za wysuszanie powietrza rozprowadzanego po mieszkaniu. Problem ten rozwiązano, tworząc rekuperator z odzyskiem wilgoci, w którym wymiennik ciepła zbudowany jest z paroprzepuszczalnej, wytrzymałej celulozy. Odstępy między włóknami pozwalają na swobodną wymianę cząsteczek wilgoci, jednak powstrzymują przed mieszaniem się zanieczyszczeń i zapachów. Rekuperatory z odzyskiem wilgoci eliminują ryzyko wysuszania skóry i dróg oddechowych, a także usuwają konieczność zakupu dodatkowych urządzeń nawilżających.

Montaż rekuperacji to inwestycja na lata, dzięki której niskim kosztem otrzymujesz zdrowe powietrze w domu, w pełnej niezależności od czynników zewnętrznych. Systemy rekuperacji wyróżniają się bezobsługową pracą i odpornością na awarie. Wiele zależy także od samego montażu, dlatego warto wybierać sprawdzone firmy, specjalizujące się w tego typu pracach.

Rekuperacja a klimatyzacja

Rekuperacja a klimatyzacja – dla wielu osób oba te terminy zlewają się w całość, sprawiając wrażenie synonimów. Nic bardziej mylnego. Chociaż niektóre funkcje obydwu systemów ulegają zazębieniu, ich zasady działania pozostają całkowicie odmienne. Za doprowadzanie do mieszkania i wstępne ogrzewanie powietrza odpowiada rekuperacja, a klimatyzacja koncentruje się na przetwarzaniu parametrów powietrza będącego już w danym pomieszczeniu. Istnieje możliwość wyposażenia rekuperatora w gruntowy wymiennik ciepła, który dostarczy chłodniejszego powietrza niż aktualna temperatura na zewnątrz. Jednak wydajność będzie wówczas mniejsza niż przy tradycyjnym układzie klimatyzacji. Różnice staną się tym bardziej widoczne, im większa powierzchnia poddawana schłodzeniu. Dlatego jeśli zależy nam na najwyższym komforcie, warto pomyśleć o montażu dwóch technologii.

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który można z czystym sumieniem polecić każdemu właścicielowi domu. Trudno przecenić znaczenie świeżego powietrza dla naszego zdrowia, a system rekuperacji właśnie takie powietrze dostarcza przez cały rok, pomagając zarazem ograniczyć koszty eksploatacyjne z tytułu ogrzewania.

Najnowsze wpisy: