izolacja poddasza

Jak przebiega ocieplanie pianą PUR?

Prawidłowo wykonane ocieplenie sprawia, że budynek staje się bardziej ekonomiczny w eksploatacji, a klimat wewnątrz jest zdrowszy dla użytkowników. Pianka poliuretanowa to jedno z nowoczesnych rozwiązań stosowanych do izolacji budynków, głównie poddaszy. Cieszy się ogromną popularnością dzięki dużej skuteczności, a także krótkiemu czasowi potrzebnemu do aplikacji. Jaki jest koszt ocieplenia pianą PUR i jak przebiegają prace? 

piana pur

Pianka poliuretanowa – charakterystyka 

Nowoczesne budownictwo kładzie spory nacisk na czas wykonywania prac i cenione są rozwiązania, które można przeprowadzić szybciej od klasycznych przy zachowaniu podobnych wyników. Jednym z niezwykle popularnych materiałów w budownictwie jest piana PUR w puszce lub granulacie. Jest to piana poliuretanowa przeznaczona do mechanicznej aplikacji na izolowane powierzchnie. Jej struktura sprawia, że ocieplenie przebiega bardzo szybko, a ocieplanie pianką PUR jest równie skuteczne, co wybór tradycyjnych materiałów. 

Z uwagi na strukturę warstwy izolacyjnej, pianki można podzielić na dwie grupy. Pianka PUR zamkniętokomórkowa to materiał składający się z mikroskopijnych komórek zamkniętych, które odpowiadają za izolację termiczną. Po aplikacji materiał tworzy zbitą strukturę, jest sztywny i wodoodporny, dlatego jego zastosowanie oraz parametry są zbliżone do styropianu. Drugim wariantem są pianki poliuretanowe otwartokomórkowe, które z kolei mają strukturę przypominającą wełnę mineralną. Materiał ma dobre parametry izolacyjne, jest miękki, łatwo można wprowadzić go do szczelin i pozostaje paroprzepuszczalny.

Charakterystyczną cechą wszystkich pianek jest ich szybkie wiązanie i możliwość ekspresowej aplikacji. Ponadto sam materiał jest lżejszy od wełny mineralnej, co daje mu ogromne możliwości zastosowania. Jednocześnie parametry izolacyjne piany PUR w puszce są podobne do styropianu czy wełny. 

Ocieplenie dachu pianką – w jakich miejscach jest najskuteczniejsze?

Niewielka waga i dobra przyczepność nawet do poziomych powierzchni sprawiają, że pianka PUR zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa stosowane są głównie do ocieplania poddaszy. Można je aplikować na konstrukcję więźby dachowej, gdzie zastąpią wełnę mineralną czy izolację ze styropianu. Po związaniu, jej powierzchnię można wyrównać, dzięki czemu będzie łatwa do wykończenia suchą zabudową. 

Ocieplenie dachu pianką to niejedyny sposób na jej zastosowanie. Ten materiał przydaje się także do tworzenia izolacji ścian w budownictwie szkieletowym. Wówczas pianka pozwala na szybsze i równie skuteczne ocieplenie, co wełna mineralna. Ponadto technikę aplikacji pianki stosuje się w miejscach, gdzie występują puste przestrzenie lub doszło do uszkodzenia izolacji. W takich sytuacjach bardzo często stosowana jest pianka PUR do samodzielnego natrysku. Cena jej użycia, a nawet wynajęcie specjalnej ekipy będzie tańsze, niż prowadzenie zaawansowanych prac remontowych. 

Ocieplanie pianką PUR – przebieg prac 

Ocieplenie dachu pianką powinno rozpocząć się od przygotowania miejsca, na które będzie aplikowana. Najlepszym sposobem jest odkrycie gołej konstrukcji więźby dachowej na poddaszu i usunięcie innych materiałów w pozostałych miejscach. W przypadku aplikacji na powierzchnie poziome znajdujące się ponad pomieszczeniem zaleca się stosowanie specjalnych wieszaków, które stanowią niejako konstrukcję nośną dla izolacji. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie agregatu i zmieszanie składników piany.

Pianka poliuretanowa nie sprawia problemów w czasie aplikacji, a sam proces przypomina malowanie agregatem. Piankę należy nałożyć jednostajnym równomiernym ruchem, sukcesywnie zapełniając kolejne wolne przestrzenie. Piankę można nakładać nawet przy temperaturze -10 stopni Celsjusza, co także jest cenione przez budowlańców. Poliuretan wiąże przez 12 do 24 godziny (w zależności od wariantu) i po tym czasie można formować gotową powierzchnię. 

Ocieplanie pianką cena za m2 przeprowadzonej izolacji 

Koszt ocieplenia pianą PUR zależy od wielu czynników i trudno wskazać precyzyjnie cenę. Największy wpływ na koszty będzie miała grubość wykonanej izolacji. Warstwy cienkie, które nie przekraczają 10 centymetrów, kosztują do 40 złotych za metr kwadratowy. Przy kilkunastocentymetrowych warstwach ocieplenia pianką, cena za m2 wzrasta do około 60 złotych. 

Z punktu widzenia kosztów spore znaczenie będzie miał też zakres prac czy miejsce aplikacji. Znacznie niższa stawka będzie obowiązywała podczas aplikacji materiału na dużych powierzchniach w miejscach łatwo dostępnych. Większe opłaty poniesiesz, jeśli będziesz chciał jedynie wypełnić pustą przestrzeń w izolacji w trudno dostępnym miejscu. 

Choć na rynku dostępne są różnego rodzaju pianki PUR do samodzielnego natrysku, a cena takich materiałów może zachęcać do ich wyboru, sprawdzają się głównie przy drobnych robotach i naprawach. Duże prace najlepiej powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą. Dzięki temu izolacja poddasza czy ścian szkieletowych będzie skutecznie zatrzymywała ciepłe powietrze, a także rozbijała fale dźwiękowe.

Najnowsze wpisy: