Jak ocieplić poddasze?
W związku z rosnącymi kosztami ogrzewania budynków, coraz częściej szukamy sposobów na ograniczenie strat ciepła w swoich domach. Nowoczesne materiały termoizolacyjne układamy już nie tylko na ścianach. Coraz częściej pada pytanie o to, jak ocieplić poddasze. Nic w tym dziwnego – przez dach może uciekać nawet 25% ciepła! Zastosowanie odpowiedniej termoizolacji w tej przestrzeni pozwala więc zwiększyć komfort termiczny wewnątrz domu, ograniczyć hałasy i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Podpowiadamy, w jaki sposób i czym ocieplić poddasze.
Jaki materiał wybrać na ocieplenie poddasza?
Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, pozwalających skutecznie zaizolować poddasze w domu. Jedna z najpopularniejszych metod, przez wielu ekspertów uważana również za najlepszą, jest ocieplanie natryskowe. W tym przypadku wykorzystywana jest piana PUR, czyli nowoczesny materiał izolacyjny w postaci płynnej. Po aplikacji, piana ulega szybkiemu utwardzeniu i tworzy trwałą, szczelną warstwę, skutecznie ograniczającą straty ciepła.
Jeśli więc zastanawiasz się, czym ocieplić poddasze, metoda natryskowa z wykorzystaniem piany poliuretanowej będzie świetnym wyborem. Dzięki niej można uzyskać grubość izolacji od 10 do 25 cm, co przekłada się na zwiększenie efektywności cieplnej budynku nawet o 30%. Pianę stosuje się również do ocieplania ścian, stropów czy podłóg, co pozwala na kompleksowe rozwiązanie problemu utraty ciepła w budynku.
Innymi materiałami, wykorzystywanymi do ocieplania poddaszy, są wełny mineralne i płyty styropianowe. W obu przypadkach konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie, a często nawet wzmocnienie całej konstrukcji dachowej. Materiały te wiążą się również z ryzykiem powstania mostków termicznych, które przy dobrze rozprowadzonej pianie PUR nie mają szans wystąpić.
Jak ocieplić poddasze, by zapewnić solidną termoizolację?
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że aplikacja pianki poliuretanowej jest prosta i szybka. Dlatego też wiele osób, zastanawiających się jak ocieplić poddasze, w końcu decyduje się na samodzielne wykonanie takiej pracy. Trzeba jednak zauważyć, że metoda natryskowa wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Potrzeba też odrobiny doświadczenia, by dokładnie rozprowadzić materiał izolacyjny na całej powierzchni. Nieumiejętna aplikacja może skutkować powstaniem wspomnianych mostków termicznych.
Z tego powodu, znając odpowiedź na pytanie, jak i czym ocieplić poddasze, warto skontaktować się z doświadczonym zespołem fachowców. Nie trzeba będzie wtedy wynajmować lub kupować specjalistycznego sprzętu do piany PUR, a przy tym zyska się pewność, że ocieplenie zostanie wykonane w prawidłowy sposób.
Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielną pracę, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. W przypadku, gdy ocieplane jest poddasze w starym budownictwie, najpierw dokładnie oceń jego stan, najlepiej we współpracy z konstruktorem lub inżynierem budowlanym. Czasami konieczna może być wymiana krokwi.
Następnie zadbaj o odpowiednią wentylację, która zależna będzie m.in. od tego, czym ocieplasz poddasze. Przed przystąpieniem do aplikowania piany PUR musisz również pamiętać, by oczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń i usunąć wszystkie niepotrzebne elementy. Jak widzisz – podczas izolowania poddasza trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, dlatego warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać odpowiedni materiał oraz prawidłowo przeprowadzić prace.