Ile kosztuje rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła określana powszechnie jako rekuperacja, z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego – jest ekologiczna, sprzyja zdrowiu domowników i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jak prezentują się jednak koszty jej wdrożenia? Czy są wysokie, co się na nie składa i w jaki sposób można je obniżyć? Czy finalnie jest to opłacalne rozwiązanie? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Rekuperacja cena projektu

Koszt wykonania projektu stanowi pierwszy element składowy inwestycji w system rekuperacji. Jego wysokość uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni danej nieruchomości i może wynosić od 300 do 500 zł. Tak jest jednak wyłącznie w przypadku firm, które w ogóle oczekują zapłaty za usługę tego rodzaju. W praktyce bowiem najczęściej realizowana jest ona gratis, jako etap poprzedzający zakup i montaż rekuperatora oraz pozostałych podzespołów instalacji przez określonego wykonawcę. Wówczas cena projektu jest już wliczona w pozostałe koszty i nie jest wyszczególniana w formie osobnej pozycji na fakturze.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena urządzenia oraz akcesoriów

Właściwe koszty, z którymi wiąże się instalacja rekuperacji, skrywają się przede wszystkim w konieczności zakupu wymaganych do jej działania elementów, z których najważniejszym i najdroższym jest oczywiści sam rekuperator. Cena wspomnianego urządzenia jest mocno niejednolita i może rozpoczynać się od około 2 tysięcy złotych, a kończyć nawet na 12. Skąd tak duży rozstrzał?

Jak nie trudno się domyślić, wszystko zależy od specyfiki jednostki centralnej. Im wyższa jest jej jakość oraz im większa powierzchnia i liczba kondygnacji domu, tym bliżej górnej granicy tego przedziału znajdzie się jej finalna cena. Jako jakość nie należy tu jednak rozumieć wyłącznie solidności czy precyzji wykonania poszczególnych podzespołów. Hasłem tym objęte są również jej parametry techniczne, stopień automatyzacji przekładający się na komfort użytkowania, a także wszelkie dodatkowe funkcje, które wykraczają poza standardowe rekuperatory powietrza. Spośród kluczowych z nich wyszczególnić można chociażby opcję chłodzenia lub zwiększania wilgotności, a także kontrolowania temperatury czy poziomu stężenia dwutlenku węgla.

Rozważając wysokość nakładu planowanego do przeznaczenia na zakup rekuperatora, należy pamiętać o jeszcze jednym czynniku, którym jest wydajność. Nawet jeśli zdecydowalibyśmy się zignorować kwestie wytrzymałości, zakresu dostępnych funkcjonalności czy podatności na awarie urządzenia, wybierając jego możliwe najtańszy wariant, istotnie stracimy na intensywności odzysku ciepła. Najlepsze rekuperatory na rynku odnotowują na tej płaszczyźnie bowiem sprawność na poziomie nawet 90%, podczas gdy ich skrajnie tanie odpowiedniki oferują już zaledwie 50%.

Wracając jednak z powrotem do tematu kosztów rekuperacji, na pozostałe z nich składają się również montaż (uzależniony od powierzchni nieruchomości i skali skomplikowania projektu), a także niezbędne podczas niego materiały, kształtki, kanaliki czy też rozdzielacze. Ponadto urządzenie musi zostać wyposażone w szereg akcesoriów koniecznych do jego prawidłowego działania. Do kosztów doliczyć trzeba wobec tego jeszcze sterownik i elementy takie jak tłumiki, kratki wentylacyjne i czerpnie.

Ile kosztuje rekuperacja po oszacowaniu wszystkich składowych inwestycji?

Biorąc pod uwagę to, jak wiele zmiennych wpływa na całościowy koszt rekuperacji, niezwykle ciężko jest jednoznacznie określić ich finalną sumę. Stosując jednak pewne uproszczenie, można przyjąć, że wszystkie wymienione wcześniej elementy, powiększone również o kwotę wynikającą z robocizny zamkną się dla średniej wielkości domu (100-150 m2) w inwestycji rzędu 25 tysięcy złotych. Zakładamy przy tym, że dotyczyć ona będzie nowoczesnego zautomatyzowanego systemu, wyposażonego w szeroki wachlarz komplementarnych funkcjonalności.

Taka cena z pozoru może mocno odstraszać. W praktyce oprócz suchych, wymienionych wcześniej wydatków pod uwagę warto wziąć jeszcze pewne dodatkowe aspekty rzucające zupełnie inne światło na koszty, z którymi wiąże się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czynniki te objawiają się w szczególności wtedy, kiedy dopiero planujemy wzniesienie nowego domu albo gruntowny remont już istniejącego. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego konieczne jest uwzględnienie w ramach niego wentylacji. Może być ona przy tym dowolna – zarówno grawitacyjna, jak i mechaniczna. W przypadku tej pierwszej jednak niezbędna jest budowa kominów, co zwykle stanowi koszt rzędu od 8 do nawet 12 tysięcy złotych, z którego można w całości zrezygnować, stosując właśnie wentylację mechaniczną. Jest to zatem pierwsza istotna oszczędność opisywanego systemu.

Jeśli doliczymy do niej dodatkowo około 5 tysięcy zł zachowanych w związku ze zrezygnowaniem z nawiewników w oknach oraz – w przypadku części z nich – z funkcji otwierania, bardzo szybko okaże się, że rekuperacja w domu finalnie nie będzie aż tak dużym wydatkiem, jak początkowo zakładaliśmy. Rezygnując bowiem z wymienionych czynników, które przy zastosowaniu nowoczesnej wentylacji mechanicznej są zwyczajnie zbędne, jesteśmy w stanie zaoszczędzić od 13 do 17 tysięcy złotych, czyli ponad połowę oszacowanych wcześniej kosztów rekuperacji.

Do tego pod uwagę trzeba wziąć również zyski związane z eksploatacją tego systemu. Dobrej jakości instalacja w energooszczędnym budynku pozwala bowiem zmniejszyć wydatki ponoszone na ogrzewanie nawet o 60%, dzięki czemu cała inwestycja może zwrócić się na przestrzeni zaledwie kilku lat.

Na koniec warto zaznaczyć, że na rynku istnieją także alternatywne rozwiązania, takie jak wentylacja hybrydowa czy rekuperacja ścienna. Swoimi atutami znacząco ustępują one jednak opisywanemu przez nas systemowi, dlatego ich zastosowanie warto rozważyć przede wszystkim wtedy, kiedy z jakichś powodów wdrożenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest możliwe.

Najnowsze wpisy: