Falownik Huawei – światowy lider wydajności wśród urządzeń klasy premium
Firma Huawei Technologies Co., Ltd. prężnie działa na międzynarodowym rynku od roku 1987, dzięki czemu w 2012 zyskała status największego w skali globu producenta urządzeń telekomunikacyjnych. To olbrzymie chińskie przedsiębiorstwo zdobyło przewagę nad konkurencją również w dziedzinie inwerterów fotowoltaicznych, piastując obecnie miano największego światowego wytwórcy także w tym zakresie. Czy największy oznacza jednak najlepszy? Nie zawsze, choć w tym przypadku wiele na to wskazuje. Falowniki Huawei odznaczają się bowiem bezkompromisowo najlepszym stosunkiem ceny do wydajności w ramach wszystkich inwerterów produkowanych aktualnie w klasie premium.
Falownik Huawei – szczegóły dotyczące wydajności
Wydajność w przypadku falowników należy rozumieć jako ich sprawność w przetwarzaniu prądu stałego, na energię w postaci prądu przemiennego o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Istotne jest przy tym jednak również to, czy urządzenie zachowuje optymalną efektywność działania w trudnych warunkach otoczenia, związanych m.in. z oddziaływaniem bardzo niskich lub wysokich temperatur, a także to, czy np. nie wyłącza się bez konkretnego, wymagającego tego powodu.
Falowniki Huawei na przestrzeni swojej obecności na rynku wielokrotnie były przedmiotem badań w opisanej dziedzinie, osiągając – w zależności od konkretnego modelu – sprawność z przedziału od 96,7 do aż 98,6 %. Jest to niesamowicie dobry wynik, dzięki któremu urządzenia te piastują miano światowego lidera w kategorii wydajności.
Dodatkowym potwierdzeniem jakości tych urządzeń są liczne nagrody, które firma Huawei zdobyła właśnie za produkowane przez siebie inwertery. Wśród nich znajdują się m.in. wyróżnienia TOP PERFORMER osiągnięte w ramach testów PVEL 2019 w siedmiu różnych kategoriach, w tym za sprawność MPPT, konwersji oraz utrzymywaną przy wysokiej i niskiej temperaturze, a także za testy uzysku, odpowiedzi przejściowej i polowe, badające efektywność działania w ciągu 30 dni pracy. Trudno się zatem dziwić, że aktualnie falowniki Huawei deklasują swoich rywali w zakresie wydajności.
Falownik Huawei – szczegóły dotyczące wydajności
Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o inwerter hybrydowy Huawei, jego szeregowy odpowiednik czy też falownik dowolnej innej firmy, wydajność jest najważniejszym parametrem urządzenia. Najważniejszy nie oznacza jednak tego samego, co jedyny ważny. W praktyce bowiem na niewiele zda się użytkownikowi nawet najbardziej efektywnie działający sprzęt, jeżeli w krótkim czasie od montażu ulegnie on awarii. W związku z tym warto przeanalizować inwerter fotowoltaiczny Huawei również pod tym właśnie kątem.
Na początku skupmy się na wyjaśnieniu tego, co właściwie należy rozumieć w tym przypadku przez ogólnie brzmiące słowo „niezawodność”. Pod wspomnianym hasłem skrywa się przede wszystkim odporność urządzenia na pracę w trudnych warunkach oraz długość utrzymywania się jego niezawodności działania wraz z biegiem eksploatacji. Świetną reprezentacją wspomnianych czynników jest gwarancja fabryczna.
Falowniki Huawei – długość gwarancji
Zacznijmy od kwestii długości udzielanej przez producenta gwarancji, czyli elementu, który w sposób bezpośredni informuje nas o tym, przez jak długi okres minimalnie inwerter solarny Huawei utrzyma swoje optymalne parametry pracy. Standardowo więc gigant elektroniczny z Chin udziela 5-letniej gwarancji na wszystkie falowniki trójfazowe z linii SUN2000 KTL, z możliwością jej przedłużenia do 10, 15 lub 20 lat.
W ramach małej dygresji i tytułem przypomnienia dodajmy, że dla zastosowań domowych stosuje się inwertery o mocy od 3 do 10 kW, czyli te mieszczące się w zakresie, powyżej którego instalacja przechodzi w próg 70% zwrotu nadmiarowo wyprodukowanej energii. Wejście w ten próg stanowi zwykle równoczesne przekroczenie granicy opłacalności dla właściciela przydomowej instalacji PV. Przez wszystkie falowniki trójfazowe z linii SUN2000 KTL czy inwertery dostępne w ramach dalej opisanych przez nas serii należy rozumieć zatem falownik Huawei o mocy 4kW, 5kW, 6kW, 8kW albo 10kW.
Wracając jednak do tematu samej gwarancji – nowsze trójfazowe inwertery SUN2000 KTL-M0, KTL-M1 oraz KTL-M2, a także każdy jednofazowy falownik fotowoltaiczny Huawei z linii SUN2000L opatrzone są już gwarancja 10-letnią. Jest to dosyć długi okres bazowo, a wciąż (podobnie jak wcześniej) może zostać dodatkowo przedłużony o kolejne 5 albo 10 lat. Jest to o tyle istotny wyznacznik jakości, że pozwala wierzyć, że producent jest naprawdę pewny niezawodności swoich urządzeń. Marki oferujące tańszy sprzęt bowiem najczęściej w ogólnie nie proponują możliwości przedłużenia pierwotnego okresu fabrycznej gwarancji.
Inwertery Huawei a zakres gwarancji
Czas trwania gwarancji to tylko jedna strona medalu. Oprócz niego kluczowy jest także zakres ochrony, którą objęty jest opatrzony nią produkt. Jeśli chodzi o inwertery z niskich i średnich półek cenowych, co do zasady klient na nowy sprzęt gwarancję otrzyma, ale jeśli dojdzie do konieczności z niej skorzystania, koszt transportu czy wezwania serwisanta poniesie już z własnej kieszeni. Każdy falownik hybrydowy Huawei czy też jego szeregowy odpowiednik tymczasem uwzględnia w ramach swojej gwarancji nie tylko samą bezpłatną wymianę uszkodzonego urządzenia czy wymagających tego podzespołów, ale również pokrycie pełnych kosztów transportu w obrębie państw członkowskich UE, a także pokrycie ceny serwisu do kwoty nieprzekraczającej 110€, czyli około 500 zł.
Tak korzystne warunki udzielanej przez Huawei gwarancji przy jednoczesnej możliwości przedłużenia jej okresu do 20 lat w sposób jednoznaczny przemawiają za tym, że firma ta jest pewna wysokiej jakości swoich wyrobów, co pozwala mocno w to wierzyć również samym prosumentom.
Niezawodność falowników Huawei – dodatkowe informacje
Jak wspomnieliśmy wcześniej długość i zakres gwarancji stanowi dobre odzwierciedlenie tego, na ile producent pewny jest solidności swoich urządzeń. Czynnik ten jednak nie powinien być jedynym branym przez inwestora pod uwagę podczas oceny niezawodności falownika. Z konkretnych parametrów, do których również należy przywiązywać dużą wagę, jest stopień ochrony określany w skrócie jako IP.
W większości przypadków zatem inwerter Huawei oferuje ochronę na poziomie IP65, a dla niektórych modeli nawet w wysokości IP66. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim całkowitą pyłoszczelność oraz pełne zabezpieczenie przed działaniem silnych strug wody o intensywności do 100 l/min bez względu na to, z której strony oblewać będziemy obudowę.
Ponadto warto również wspomnieć o funkcji wykrywania łuku elektrycznego AFCI, w które wyposażone są falowniki Huawei, a który jednocześnie nie stanowi standardu w tej branży. Oczywiście o wiele lepiej byłoby, gdyby łuk nigdy nie wystąpił, ale jeśli doszłoby do tego na skutek błędnej instalacji czy zwykłej usterki, opcja ta może ochronić całą pieczołowicie przygotowywaną inwestycję.
Inwerter Huawei – cena i opłacalność
Na koniec wspomnijmy także pokrótce o wysokości koniecznych do poniesienia kosztów. Jeśli chodzi o falownik Huawei cena z całą pewnością nie należy do najniższych, ale jak wspominaliśmy wcześniej, w parze z nią podąża również jakość rozumiana jako wysoka wydajność i wieloletnia niezawodność działania. Inwertery od tego chińskiego giganta elektronicznego niekiedy określa się jako najtańsze wśród najdroższych, ponieważ klient zapłaci za nie mniej, niż za urządzenia Froniusa czy SMA, ale wciąż wiążą się one ze sporą inwestycją.