Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 roku

Inwestycja w panele fotowoltaiczne gwarantuje pewny zwrot kosztów w ciągu kilku lat, jednak na samym początku wymaga sporych nakładów finansowych. Zarówno prosumenci, jak i podmioty gospodarcze, poszukują sposobów na optymalizację wydatków. Fotowoltaika wpisuje się w nurt rozwiązań ekologicznych, dlatego staje się celem wielu programów finansujących zakup podzespołów do instalacji. Na jakie dofinansowanie do fotowoltaiki możemy liczyć w 2022 roku?

fotowoltaika

Dotacje na fotowoltaikę dla osób prywatnych

Wśród dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne, największą popularność zdobył cykliczny program Mój Prąd. Oferował on w poprzednich latach bezzwrotne dofinansowanie o wartości do 5000 zł. Wszystko wskazuje na to, że ta kwota utrzyma się także w 2022 roku. Nabór wniosków do programu Mój Prąd 4.0 ma ruszyć z początkiem nowego roku. Wprowadzone zmiany obejmują przede wszystkim rozszerzenie finansowania o wszystkie urządzenia i systemy elektryczne, powiązane z fotowoltaiką. Należą do nich przede wszystkim ładowarki do samochodów elektrycznych, a także baterie magazynujące energię.

Program Mój Prąd 4.0 będzie przeznaczony dla osób fizycznych, które pragną wytwarzać energię na własne potrzeby. Rząd utrzymał limity mocy instalacji objętej finansowaniem z tytułu uczestnictwa w programie. Mój Prąd 4.0 pomoże w budowie mikroinstalacji o mocy w przedziale od 2 do 10 kW. Wśród założeń programu znajdziemy także zwolnienie od wymogu uwzględnienia otrzymanych pieniędzy w rocznym zeznaniu podatkowym, a także przydzielanie środków jednorazowo na inwestycję, nie na konkretną osobę. Jeśli posiadasz kilka domów i chcesz skorzystać z dobrodziejstw fotowoltaiki dla każdego z nich, Mój Prąd 4.0 pozwala na składanie kilku wniosków przez tą samą osobę. Warto na bieżąco śledzić informacje o otwarciu zapisów, gdyż pula przyznawanych środków ulega błyskawicznemu wyczerpaniu.

Kolejną propozycją rządową na rok 2022 będzie kontynuacja programu Czyste Powietrze, który koncentruje się na eliminacji pieców węglowych i zastąpieniu ich bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Stawki prezentują się nadzwyczaj atrakcyjnie – w podstawowej wersji na termomodernizację można zyskać 25 tysięcy złotych. Osoby o niskich dochodach otrzymują podwyższoną kwotę dotacji – 32 tysiące złotych. To jednak nie wszystko. Program Czyste Powietrze promuje także inwestorów, którzy wraz z projektem termomodernizacji zdecydują się również na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie do fotowoltaiki wyniesie wówczas kolejne 5 tysięcy złotych.

Osoby fizyczne mieszkające w określonych regionach Polski mają możliwość skorzystania z programów samorządowych lub miejskich, uchwalanych niezależnie od ogólnokrajowych propozycji. Niezwykle atrakcyjnie prezentuje się pakiet na dofinansowanie do fotowoltaiki w Warszawie. Za każdy kW mocy otrzymasz w stolicy 1500 zł bezzwrotnej dotacji. Maksymalny limit wynosi 15000 zł, przypadający na instalacje o mocy 10 kW.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm 2022

Przedsiębiorstwa, które wymagają instalacji fotowoltaicznych o znacznie większej mocy, niż ma to miejsce w przypadku prosumentów indywidualnych, otrzymują dostęp do kilku form finansowania inwestycji. Wśród nich znajdziemy program Energia Plus. Jego planowane przedłużenie na rok 2022 zakłada zarówno dotacje bezzwrotne, jak i pożyczki na preferencyjnych warunkach. Jeśli zdecydujemy się na dotację, Energia Plus sfinansuje do 50% kosztów całkowitych inwestycji. Dla pożyczek wartość ta wzrasta do 85%.

Oprócz programu Energia Plus, warto zainteresować się propozycjami lokalnych samorządów. Dofinansowanie do fotowoltaiki oferowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wiele indywidualnych form i wysokości kwotowych. Na rok 2022 WFOŚiGW planuje zwiększenie puli środków w regionach całej Polski, dlatego warto sprawdzać aktualne informacje o naborach.

Jeśli Twoja firma należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, możesz skorzystać ze środków kredytowych w celu budowy instalacji fotowoltaicznej. Pakiet kredytowy stanie się o wiele atrakcyjniejszy, jeśli doposażysz go o gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego. Nawiązujemy tu do programu Biznesmax, finansowanego w dużej mierze ze środków Unii Europejskiej. Bezpłatna gwarancja jest zabezpieczeniem kwoty kredytu przed niewypłacalnością, zwiększając jednocześnie maksymalną przyznawaną kwotę. Gwarancja Biznesmax daje dużą swobodę w doborze odpowiedniej mocy instalacji. Biznesmax jest przeznaczony dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli rozważasz montaż paneli PV na dachu swojej firmy, kredyt z gwarancją może okazać się dobrą opcją.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o programie Agroenergia, którego druga odsłona obejmie 2022 rok. Agroenergia koncentruje się na pomocy rolnikom indywidualnym, którzy posiadają lub dzierżawią grunty o powierzchni 1 – 300 ha. Agroenergia uzależnia wysokość dofinansowania od mocy instalacji PV. Maksymalna wartość dotacji dla rolników wyniesie 20 tysięcy złotych, dla instalacji o mocy 30-50 kW.

W roku 2022 przewiduje się obowiązywanie wielu programów na dofinansowania lub pożyczki dla fotowoltaiki. Dążenie do ekologicznych i efektywnych rozwiązań przynosi spodziewane korzyści, a inwestorzy mają możliwość zyskania darmowej energii w znacznie krótszym czasie.

Najnowsze wpisy: